Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır
Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır

Araç değer kaybı da diğer tazminat türlerini gibi talep edilebilir bir zarar ve tazminat türüdür. Bu zararın tazminini kazada size zarar veren sürücüden, araç sahibinden ya da bunları sigorta eden firmalardan limitleri dahilinde talep etmek ve almak mümkündür. Peki Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Trafik Kazasında Aracın Değer Kaybı Tazminatı Davası

Araç değer kaybı davası çok sık başvurulan bir dava türü olmaya başlamıştır.

Trafik kazası sonrasında kazaya karışan taraflar arasında yapılan tutanaklara göre sigorta firmaları tarafından bir karar verilir. Kusurlu tarafın sigorta firması kusursuz tarafın aracındaki hasarı giderecek iş ve işlemleri yapar. Böylece trafikte oluşan kazalardaki mağduriyet önlenmiş olur.

Ancak Değer Kaybı Tazminatı bu güne kadar çok dikkate alınmamış ve bu yöndeki talepler uzun zaman karşılanmamıştır. Bu durum artık değişmiştir. Yargıtay’ın bu konudaki bir davada vermiş olduğu emsal karar mevcuttur. Bu nedenle artık değer kaybı da talep edilebilir ve ücret almak mümkündür.

Araç değer kaybı davası nasıl açılır? sorusuna cevap vermek istiyorum. Araç değer kaybı davası açmadan önce zararımızın ne kadar olduğunu net olarak bilmekte büyük yarar vardır. Bu nedenle araç değer kaybı davasına da delil olarak sunmak üzere araç değer kaybı ekspertiz raporu alınır. Ardından bu rapordaki miktara uygun bir talep ile Ticaret Mahkemelerine dava açılır. Açılan bu davada davalı olarak araç sürücüsü, araç sahibi ve bunları sigorta eden sigorta firması davalı olarak gösterilir. Böylece alacağın tahsili aşamasına gelindiğinde herhangi birinden bu alacağın tahsili mümkün olabilir.

Sigorta şirketlerinin böyle bir dava sonunda ödeyecekleri miktar sigorta poliçesindeki limitler ile sınırlıdır. Sigorta limitini aşan taleplerde bulunmak red vekalet ücretlerine neden olabilir. Bu nedenle araç değer kaybı davalarının bir avukat marifetiyle takip edilmesinde yarar vardır. Keza araç değer kaybı konusunda mahkemenin alacağı bilirkişi raporlarına karşı itirazların yazılması ve davanın takip edilmesi de bu nedenle çok önemlidir.

Araç değer kaybı davası örnek dilekçe şeklinde internetten bulunabilir. Ancak arama yaparak elde edilecek dilekçeler ile dava açılması önemli hak kayıplarına neden olabilir. Bu nedenle bu tür matbu dilekçe ile dava açılmamalıdır.

Araç değer kaybı davası nasıl açılır diyorsanız ve yardıma ihtiyacınız var ise bize ulaşın.

0 312 231 44 00 – 0 555 736 88 88

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

2 thoughts on “Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

  1. Sayın yetkili, ben dava açmak istiyorum. Ancak elimde eksper raporum yok. piyasa rayiçlerine göre kaybımı istesem ne olur. Araç değer kaybımı vermezler mi.

    1. İsmail bey merhaba,
      Araç değer kaybının ne olduğunu uzman bir ekspertiz raporu ile tespit ettirmek talep edilecek miktarı doğru isteme için gereklidir. Böyle bir ekspertiz raporu alınmadan başvuru yapılması halinde zararınızın doğru şekilde ödenip ödenmediğini anlamanız mümkün olmaz.

Bir Cevap Yazın

Top