1. İLETİŞİM
  2. SIK SORULANLAR
Araç Değer KaybıARAÇ DEĞER KAYBI
  1. İLETİŞİM
  2. 0312 231 44 00
Araç Değer KaybıAraç Değer Kaybı
arac-deger-kaybi-hesaplama

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Araç değer kaybı da diğer tazminat türlerini gibi talep edilebilir bir zarar ve tazminat türüdür.

Bu zararın tazminini kazada size zarar veren sürücüden, araç sahibinden ya da bunları sigorta eden firmalardan limitleri dahilinde talep etmek ve almak mümkündür. Peki Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Trafik Kazasında Aracın Değer Kaybı Tazminatı Davası

Araç değer kaybı davası çok sık başvurulan bir dava türü olmaya başlamıştır.

Trafik kazası sonrasında kazaya karışan taraflar arasında yapılan tutanaklara göre sigorta firmaları tarafından bir karar verilir. Kusurlu tarafın sigorta firması kusursuz tarafın aracındaki hasarı giderecek iş ve işlemleri yapar. Böylece trafikte oluşan kazalardaki mağduriyet önlenmiş olur.

Ancak Değer Kaybı Tazminatı bu güne kadar çok dikkate alınmamış ve bu yöndeki talepler uzun zaman karşılanmamıştır. Bu durum artık değişmiştir. Yargıtay'ın bu konudaki bir davada vermiş olduğu emsal karar mevcuttur. Bu nedenle artık değer kaybı da talep edilebilir ve ücret almak mümkündür.

Araç değer kaybı davası nasıl açılır? sorusuna cevap vermek istiyorum. Araç değer kaybı davası açmadan önce zararımızın ne kadar olduğunu net olarak bilmekte büyük yarar vardır. Bu nedenle araç değer kaybı davasına da delil olarak sunmak üzere araç değer kaybı ekspertiz raporu alınır. Ardından bu rapordaki miktara uygun bir talep ile Ticaret Mahkemelerine dava açılır. Açılan bu davada davalı olarak araç sürücüsü, araç sahibi ve bunları sigorta eden sigorta firması davalı olarak gösterilir. Böylece alacağın tahsili aşamasına gelindiğinde herhangi birinden bu alacağın tahsili mümkün olabilir.

Sigorta şirketlerinin böyle bir dava sonunda ödeyecekleri miktar sigorta poliçesindeki limitler ile sınırlıdır. Sigorta limitini aşan taleplerde bulunmak red vekalet ücretlerine neden olabilir. Bu nedenle araç değer kaybı davalarının bir avukat marifetiyle takip edilmesinde yarar vardır. Keza araç değer kaybı konusunda mahkemenin alacağı bilirkişi raporlarına karşı itirazların yazılması ve davanın takip edilmesi de bu nedenle çok önemlidir.

Araç Değer Kaybı Dilekçe Örneği

Araç değer kaybı davası dilekçesi şeklinde internetten bulunabilir. Ancak arama yaparak elde edilecek araç değer kaybı dilekçe örneği ile dava açılması önemli hak kayıplarına neden olabilir. Bu nedenle bu tür matbu dilekçe ile dava açılmamalıdır. Araç değer kaybı dava dilekçesi her olay için özel olarak yazılmalıdır. 

Araç değer kaybı davası nasıl açılır diyorsanız ve yardıma ihtiyacınız var ise bize ulaşın.

  • Karşı tarafın zorunlu trafik sigortası yoksa?

    Araç değer kaybı aslında kazada kusurlu tarafın ödemesi gereken bir tazminat türüdür. Bu tazminatın ödeme yükümlüsü araç sürücüsü ve sahibi olduğu halde aracın sigortalı olması dolayısıyla bu süreçte karşı tarafın aracını sigorta eden firmaya başvurulmaktadır. Eğer aracın sigortası yok ise bu durumda araç sürücüsü ve araç sahibi aracınızda meydana gelen değer kaybından sorumlu olacaklardır. Yalnız bu durumda sigorta tahkim komisyonuna değil T.C. Mahkemelerine başvurarak alacağın tahsili için dava açılması gerekmektedir.

Sorularınız Varsa Cevaplayalım
Soru Sor
ARAÇ DEĞER KAYBI
Adres Cihan Sokak 29/8 Sıhhiye Çankaya Ankara Telefon 0312 231 4400 Mobil 0555 736 8888 Faks 0312 231 4411 Mail infoarac-deger-kaybi.com
Araç Değer KaybıAraç Değer KaybıAv. İlker Türkgüler
0312 231 44000555 736 8888