Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır

Araç Değer Kaybı; trafik kazasından dolayı araçta meydana gelen maddi hasarın ötesinde meydana gelen manevi zarardır. Bu manevi zarar, kaza sonrasında araç onarılsa bile piyasa değerindeki düşüşü ifade etmektedir. Bu manevi zararın ya da piyasa değerindeki düşüşün miktarının ne olduğu ise uzun zamandır bir bilinmez olarak düşünülüyordu. Araç Değer Kaybı Hesaplama yöntemleri birkaç şekilde olmaktadır. Bu tekniklerin başında ise yasal düzenlemede bulunan yöntemdir.

Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir sigorta eksperi araç değer kaybı hesaplama yöntemi ile değer kaybını yönetmelikteki şartlara uygun şekilde tespit eder.

Bu değer kaybı raporların hazırlanmasında aracın piyasa değeri de referans olarak kullanılmaktır. Ancak aracın piyasa değeri tek referans olarak kullanılmaz. Araç değer kaybının hesaplanmasında bir diğer referans noktası ise aracın kaza anındaki kilometresi olmaktadır. Az kilometredeki bir araç için değer kaybı hesaplanırken daha yüksek bir değer kaybı hesaplanırken daha fazla kilometredeki bir araç için daha az bir değer kaybı hesaplanmaktadır.

Araç değer kaybının hesaplanmasında dikkate alınan bir başka etken ise aracın kaza anındaki yaşıdır. Çok yaşlı bir araç kazadan önce eskimiş olması dolayısıyla daha az bir değer kaybı yaşar. Daha genç bir aracın kazası dolayısıyla ortay çıkan değer kaybı ise daha yüksek olacaktır.

Tüm bu faktörlerin dışında tabi ki aracın daha önceki hasar geçmişi karıştığı kazalar dolayısıyla oluşmuş değer kayıpları da hesaplamada dikkate alınmaktadır. Örneğin aracın sağ ön çamurluğu bir önceki kazada hasar almış ise ikinci kazada aynı parçanın ikinci kez onarılması yeni bir değer kaybına neden olmayacaktır.

Yukarıda ifade ettiğimiz tüm faktörleri özetlemek gerekir ise;

  1. Aracın kaza anındaki kilometresi
  2. Aracın kaza tarihindeki yaşı
  3. Kaza tarihinde aracın piyasa değeri
  4. Kaza yapan aracın hasar geçmişi

Olarak sayılabilir.

Araç Değer Kaybı Hesaplama ile ilgili daha fazla bilgi için bize ulaşın.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

Top