1. İLETİŞİM
 2. SIK SORULANLAR
Araç Değer KaybıARAÇ DEĞER KAYBI
 1. İLETİŞİM
 2. 0312 231 44 00
Araç Değer KaybıAraç Değer Kaybı
arac-deger-kaybi-hesaplama

Araç Değer Kaybı Hesaplaması

Araç Değer Kaybı Hesaplaması

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç Değer Kaybı; trafik kazasından dolayı araçta meydana gelen maddi hasarın ötesinde meydana gelen manevi zarardır. Bu manevi zarar, kaza sonrasında araç onarılsa bile piyasa değerindeki düşüşü ifade etmektedir. Bu manevi zararın ya da piyasa değerindeki düşüşün miktarının ne olduğu ise uzun zamandır bir bilinmez olarak düşünülüyordu. Araç Değer Kaybı Hesaplama yöntemleri birkaç şekilde olmaktadır. Bu tekniklerin başında ise yasal düzenlemede bulunan yöntemdir.

Araç değer kaybını kim tespit eder?

Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir sigorta eksperi araç değer kaybı hesaplama yöntemi ile değer kaybını yönetmelikteki şartlara uygun şekilde tespit eder.

Bu değer kaybı raporların hazırlanmasında aracın piyasa değeri de referans olarak kullanılmaktır. Ancak aracın piyasa değeri tek referans olarak kullanılmaz. Araç değer kaybının hesaplanmasında bir diğer referans noktası ise aracın kaza anındaki kilometresi olmaktadır. Az kilometredeki bir araç için değer kaybı hesaplanırken daha yüksek bir değer kaybı hesaplanırken daha fazla kilometredeki bir araç için daha az bir değer kaybı hesaplanmaktadır.

Araç değer kaybı hesaplamasında aracın yaşının etkisi nedir?

Araç değer kaybının hesaplanmasında dikkate alınan bir başka etken ise aracın kaza anındaki yaşıdır. Çok yaşlı bir araç kazadan önce eskimiş olması dolayısıyla daha az bir değer kaybı yaşar. Daha genç bir aracın kazası dolayısıyla ortay çıkan değer kaybı ise daha yüksek olacaktır.

Aracın hasar geçmişinin değer kaybına etkisi

Tüm bu faktörlerin dışında tabi ki aracın daha önceki hasar geçmişi karıştığı kazalar dolayısıyla oluşmuş değer kayıpları da hesaplamada dikkate alınmaktadır. Örneğin aracın sağ ön çamurluğu bir önceki kazada hasar almış ise ikinci kazada aynı parçanın ikinci kez onarılması yeni bir değer kaybına neden olmayacaktır.

Yukarıda ifade ettiğimiz tüm faktörleri özetlemek gerekir ise;

 1. Aracın kaza anındaki kilometresi
 2. Aracın kaza tarihindeki yaşı
 3. Kaza tarihinde aracın piyasa değeri
 4. Kaza yapan aracın hasar geçmişi

Olarak sayılabilir.

Araç Değer Kaybı Hesaplama ile ilgili daha fazla bilgi için bize ulaşın. Online değer kaybı hesaplama

 • Karşı tarafın zorunlu trafik sigortası yoksa?

  Araç değer kaybı aslında kazada kusurlu tarafın ödemesi gereken bir tazminat türüdür. Bu tazminatın ödeme yükümlüsü araç sürücüsü ve sahibi olduğu halde aracın sigortalı olması dolayısıyla bu süreçte karşı tarafın aracını sigorta eden firmaya başvurulmaktadır. Eğer aracın sigortası yok ise bu durumda araç sürücüsü ve araç sahibi aracınızda meydana gelen değer kaybından sorumlu olacaklardır. Yalnız bu durumda sigorta tahkim komisyonuna değil T.C. Mahkemelerine başvurarak alacağın tahsili için dava açılması gerekmektedir.

 • Araç değer kaybı ödemesinde eksper ücreti de ödenir mi?
  Araç değer kaybı ödemesinde eksper ücreti de ödenir mi?

  Bu soru çoğu araç değer kaybı başvurusu yapan kişinin aklına gelen bir sorudur.

  Çoğu zaman "evet" diye kısaca cevaplamak mümkündür.

  Araç değer kaybınızın tahsili için yaptığınız başvuru öncesinde yaptırdığınız değer kaybı eksper hizmeti dolayısıyla ödemiş olduğunuz ekspertiz ücretini yazılı başvurunuz ile birlikte değer kaybı ile birlikte talep ettiğinizde geri almanız mümkün olabilmektedir.

  Sigorta tahkim kurulu kararlarının bir bölümünde değer kaybı ekspertiz raporlarının tanzimi için harcadığımız paraların tahsilini talep etmemize rağmen bazı hakemlerin eksper ücretinin tamamının ödenmesine bazı hakemlerin kısmen ödenmesine bazılarının ise hiç ödenmemesine dönük kararları mevcut olup bu konuda kesin bir karar birliği bulunmamaktadır.

  Bu konuda karar birliği bulunmadığı için ekspertiz ücretinin alınacağına dair bir ifadede bulunmak doğru olmayacaktır.

  Araç değer kaybı ödemesinde eksper ücreti de ödenir mi?
 • Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?
  Araç değer kaybı nasıl hesaplanır?

  Araç değer kaybı Trafik kazaları konusunda uzman ve bakanlık tarafından eksper lisansı verilmiş eksperler tarafından hesaplanır. Araç değer kaybının hesaplanmasında yasayla belirlenmiş yöntem uygulanır.

  Hesaplama 14 mayıs 2015 günü 29355 nolu Resim Gazetede yayınlanan ve 01 Haziran 2015 tarihi sonrası yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Genel Şartları gereği Araç Değer kaybı esaslarına ilişkin yönetmelik hükümlerine göre inceleme yapılır.

  Peki Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

  Araç değer kaybının hesaplanmasında

  • Aracın yaşı,
  • Kilometresi ve
  • Kaza geçmişi gibi farklı faktörler ve katsayılar dikkate alınır.

  Bu nedenle kaza yapan aracın dışarıdan mevcut durumuna bakılarak öylesine bir inceleme ile değer kaybı hesabı yapılamaz.

  Araç değer kaybının ayrıntılı şekilde hesaplanabilmesi gerekir ve bu hesaplamayı konusunda uzman eksperler yönetmelik hükümlerini dikkate alarak yapabilirler.

  Oto tamir atölyelerinde, sanayide, servislerde araç tamiratı ile uğraşan ustaların ifadeleri genel piyasa koşullarını yansıtabilir. Ancak bu beyanlar yasal dayanaktan yoksun bilgilerdir.

  Sigorta şirketlerine araç değer kaybı taleplerinin yöneltilebilmesi için başvuru ekinde somut dayanakları olan ve yasaya yönetmeliğe uygun ekspertiz raporlarının bulunması bir mecburiyettir.

  Araç değer kaybı nasıl hesaplanır sorusuna umarız cevap verebilmişizdir.
Sorularınız Varsa Cevaplayalım
 • I
  Ilker Eryetişir16.02.2018

  110 bin lira değerinde 2015 Tiguan aracıma 27.500 TL lik hasar oluşturdular. Ancak aracımda 1.800 TL lik değer kaybı hesaplandı. Piyasada aracım en az 15.000 TL değer kaybetti. Bu aradaki zararımı alabilir miyim.

  Araç Değer Kaybı

  İlker bey geçmiş olsun. Araç değer kaybının nasıl hesaplanacağı yönetmelik ekinde bulunan bir takım kurallara göre yapılmaktadır. Bu nedenle hesaplanan değer kaybı çok düşük olabilmektedir. Ne yazık ki bazı durumlarda bu formüller gerçek değer kaybını ortaya koyamamaktadır. Böyle durumlarda zarara sebep olan kişiye doğrudan dava açılması ve zararın giderilmesi talep edilebilir.

Soru Sor
ARAÇ DEĞER KAYBI
Adres Cihan Sokak 29/8 Sıhhiye Çankaya Ankara Telefon 0312 231 4400 Mobil 0555 736 8888 Faks 0312 231 4411 Mail infoarac-deger-kaybi.com
Araç Değer KaybıAraç Değer KaybıAv. İlker Türkgüler
0312 231 44000555 736 8888
DMCA.com Protection StatusArac Deger Kaybi