1. İLETİŞİM
 2. SIK SORULANLAR
Araç Değer KaybıARAÇ DEĞER KAYBI
 1. İLETİŞİM
 2. 0312 231 44 00
Araç Değer KaybıAraç Değer Kaybı
arac-deger-kaybi-hesaplama

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı özel lisans sahibi uzman eksperler tarafından yönetmelikte belirlenmiş yöntemlerle hesaplanabilir.

Araç değer kaybı Bakanlık tarafından özel lisans verilmiş uzman eksperler tarafından hesaplanır.

Hesaplama için 14 mayıs 2015 günü 29355 nolu Resim Gazetede yayınlanan ve 01 Haziran 2015 tarihi sonrası yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Genel Şartları gereği Araç Değer kaybı esaslarına ilişkin yönetmelik uygulanır.

Peki Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Bu yönetmelikte hesaplamanın yapılabilmesi için aracın yaşı, kilometresi ve daha önceki kaza geçmişi gibi değişik faktörler ve katsayılar dikkate alınır. Bu nedenle kazaya karışan aracın dışarıdan durumuna bakılarak alelade bir inceleme ile değer kaybı hesaplaması yapılamaz.

Bu konuda ayrıntılı hesaplama yapılması gerekir ve bu hesaplamayı da uzman eksperler yönetmelik hükümlerine uygun biçimde yapabilirler.

Sanayide ya da servislerde aracı tamir eden ustaların beyanları genel piyasa koşullarını yansıtmakta olup yasal dayanaktan yoksun bilgilerdir.

Sigorta şirketlerine değer kaybının ödenmesi için yapılacak başvuruların ekinde somut ve yasaya uygun ekspertiz raporlarının bulunması bir zorunluluktur.

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır sorusuna umarız cevap verebilmişizdir.

 • Araç değer kaybı ödemesinde eksper ücreti de ödenir mi?
  Araç değer kaybı ödemesinde eksper ücreti de ödenir mi?

  Bu soru çoğu araç değer kaybı başvurusu yapan kişinin aklına gelen bir sorudur.

  Çoğu zaman "evet" diye kısaca cevaplamak mümkündür.

  Araç değer kaybınızın tahsili için yaptığınız başvuru öncesinde yaptırdığınız değer kaybı eksper hizmeti dolayısıyla ödemiş olduğunuz ekspertiz ücretini yazılı başvurunuz ile birlikte değer kaybı ile birlikte talep ettiğinizde geri almanız mümkün olabilmektedir.

  Sigorta tahkim kurulu kararlarının bir bölümünde değer kaybı ekspertiz raporlarının tanzimi için harcadığımız paraların tahsilini talep etmemize rağmen bazı hakemlerin eksper ücretinin tamamının ödenmesine bazı hakemlerin kısmen ödenmesine bazılarının ise hiç ödenmemesine dönük kararları mevcut olup bu konuda kesin bir karar birliği bulunmamaktadır.

  Bu konuda karar birliği bulunmadığı için ekspertiz ücretinin alınacağına dair bir ifadede bulunmak doğru olmayacaktır.

  Araç değer kaybı ödemesinde eksper ücreti de ödenir mi?
Sorularınız Varsa Cevaplayalım
 • M
  Mehmet01.01.2018

  aracım 8 bin tl civarında hasar kayıtlı ve park halinde bana vurulduğu için % 100 suçlu olan karşı taraf diye raporum var. ancak ben bu hasardan sadece 1800 tl değer kaybı alabiliyorum. neden bu kadar az alıyorum.

  Araç Değer Kaybı

  Değer kaybının hesaplanması için belirlenmiş bir takım formüller ve kriterler var. Bu kriterlere göre yapılan hesaplama bazen piyasadaki rayiç değer kaybını karşılayamamaktadır. Bu durum yönetmeliğin önemli bir hatasından kaynaklanıyor. Ne yazık ki yasal düzenleme bu şekilde olduğu için yapabilecek bir şey yok. Tekrar geçmiş olsun. Av. İlker TÜRKGÜLER

Soru Sor
ARAÇ DEĞER KAYBI
Adres Cihan Sokak 29/8 Sıhhiye Çankaya Ankara Telefon 0312 231 4400 Mobil 0555 736 8888 Faks 0312 231 4411 Mail infoarac-deger-kaybi.com
Araç Değer KaybıAraç Değer KaybıAv. İlker Türkgüler
0312 231 44000555 736 8888
DMCA.com Protection Status