Araç Değer Kaybı Nasıl Tahsil Edilir

Araç Değer Kaybı Nasıl Tahsil Edilir

Araç değer kaybı trafik kazası sonrasında araçta meydana gelen itibari değer düşüşünü ifade etmektedir. Bu değer düşüşü ikinci el piyasasında araç fiyatlarında belirleyici olan hasarsızlık durumunu olumsuz etkilemekte ve kaza yapmış araç ile yapmamış araç arasında farklılığın oluşmasına neden olmaktadır.

Bu aşamaya gelen araç sahipleriin kendi kusurlarından kaynaklanmayan bu değer kaybını talep ve tahsil imkanları bulunmaktadır. Bu imkanı kullanmak isteyen araç sahiplerinin öncelikle değer kaybının miktarını bu konuda uzman ve lisanslı bir ekspere hesaplatması gerekmektedir. Bu hesaplama talebin miktarının ne olabileceğini belirlemek açısından önemlidir. Eğer bu şekilde bir değer kaybı raporu alınmaz ise talep ya gereğinden fazla ya da eksik olabilir. Her iki durumda da araç sahibinin zararının oluşması mümkündür. Bu nedenle eksper raporu bu aşamada büyük bir önem arz etmektedir.

İkinci olarak araç değer kaybı raporu ile sigorta şirketine başvuru yapılması ve değer kaybının ödenmesinin istenmesi gerekir. Daha sonra hukuki yollara başvurmak isteyen kişilerin öncelikle bu başvuruyu yapmış olması şartı vardır.

Sigorta şirketi tarafından olumsuz cevap verilmesi ya da hiç cevap verilmemesi halinde araç değer kaybının tahsili için hukuki süreç başlatılabilir. Bu süreç T.C. Mahkemelerinin yargı organlarında yürütülebileceği gibi Sigorta Tahkim Komisyonu nezdinde de yapılabilir. Her iki halde de işlemler dikkatli ve titizce sürdürülmelidir. Aksi halde hak kaybına neden olabilecek sonuçlar ortaya çıkabilir.

Bu işlemler sonunda elde edilen yargı kararının T.C. İcra ve İflas müdürlüklerinde işleme konularak icraen tahsili mümkündür.

Daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

Top