Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç Değer Kaybı alınabilir bir tazminat türüdür.
Araç Değer Kaybı alınabilir bir tazminat türüdür.

Trafik kazası sonucu hasar gören aracınızın, onarılmış olsa dahi, TRAMER kayıtlarında hasar geçmişi olarak gözükecektir. Araç Değer Kaybı ise bu kayıtlara herkes tarafından ulaşılabilir olmasından kaynaklı manevi bir değer kaybını ortaya çıkarmaktadır.

Kaza sonrasında aracın orjinalliğini yitirmiş olmasından kaynaklanan zarar şekilde de tanımlayabiliriz. Başka bir anlatım ile, aracınızın kazadan önceki hasarsız piyasa ederi ile kazadan sonra tamirat görmüş değeri arasındaki fark olarak da ifade edilebilir.

Araç değer kaybı neticesinden tamir görmüş aracınızı, tıpkı marka, tıpkı model, aynı kilometrede fakat daha öncelikle hasar görmemiş emsal araçlara göre daha hesaplı bir bedel ile satacağınız aşikardır.

Trafik kazası ile aracınızdaki meydana gelen hasar, yetkili servis tarafından ve orjinal parça ile değişim yapılarak giderilmiş olsa dahi, aracınızda değer kaybı zararı ortaya çıkmaktadır. Sebebiyse herkes araç alırken geçmişte kaza kaydı olmayan aracı satın almayı tercih eder, bu da geçmişte kazaya karışmış olan aracınızın piyasadaki değerini düşürür.

Neden bir trafik kazası sonrası, kusursuz olmanız yahut kusurun tamamı size ait olmadığı durumda, aracınızı satarken daha düşük bir bedelle satmak zorunda kalarak araç değer kaybı zararına katlanasınız ki ?

Her yıl yaşanan binlerce trafik kazasında oluşan değer kaybı bedelleri, araç malikleri üzerinde kalmaktadır. Ama bu zararınızı belirgin koşullara bağlı olarak kazaya karışan ve kusurlu olan karşı yanın sigorta şirketinden tazmin edebilirsiniz. Yargıtay’ın istikrarlı olarak yıllardır verdiği kararlara göre, araç değer kaybı zararı, trafik sigortası poliçesi kapsamında ödenmesi gereken bir zarardır.

Sigorta şirketleri de ne yazık ki, bir çok emsal Yargıtay içtihadına ve sigorta şartnamelerine rağmen, araç değer kaybı bedelini ödemeyi reddetmekte ve ya gerçek ziyan yerine çok düşük bedeller ödemeyi önermektedirler. Tarafımızın da desteği ile, araç değer kaybı zararınızı hiç uğraşmadan yasal süreç sonunda sigorta şirketlerinden alabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı talep ve tahsil edilebilir bir haktır.

Av. İlker TÜRKGÜLER

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

6 thoughts on “Araç Değer Kaybı Nedir?

  1. Araç değer kaybı oluşması için her zaman kaza olması gerekir mi? Kaza olmayan durumlarda örneğin apartmanın balkonundan düşen saksı arabanın arka camının kırılmasına neden oldu. Kasko Sigorta tamir ettirdi. Tramerde gözüktüğü için değer kaybı oluşuyor.

    1. Değer kaybı talep edebilmek için trafik kazası olması şart değildir. Duruma göre değer kaybının kimden talep edileceğini belirlemek için bunun önemi vardı. Yeter ki zarar veren eylemi yapan kişiye ulaşılabilir olsun. Her halükarda değer kaybı tahsil edilebilir.

  2. Araç değer kaybı ödemesi için sigorta şirketine başvurdum ama bana her hangi bir cevap vermediler. Bu durumda ne yapmalıyım.

    1. Sigorta şirketlerine araç değer kaybı almak için yapılan başvuruya rağmen sigorta firmalarının cevap vermemesi halinde sigorta tahkim komisyonu nezdinde ya da mahkemelerde dava açılabilmektedir.

  3. Sigorta şirketine yazılı başvuru yaptım. sigorta bir miktar ödeme yaptı. kalan değer kaybını talep edebilir miyim.

    1. Sigorta şirketine yaptığınız başvuru dolayısıyla sigorta şirketi tarafından yapılan ödeme eğer talep edebileceğiniz değer kaybının tamamı ise başkaca bir talepte bulunmanız mümkün değildir. Eğer eksik ödeme yapılmış ise tabi ki ek talepte bulunma imkanınız bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Top