1. İLETİŞİM
 2. SIK SORULANLAR
Araç Değer KaybıARAÇ DEĞER KAYBI
 1. İLETİŞİM
 2. 0312 231 44 00
Araç Değer KaybıAraç Değer Kaybı
arac-deger-kaybi-hesaplama

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç Değer Kaybı Nedir?

Trafik kazası sonucu hasar gören aracınızın, onarılmış olsa dahi, Tramer kayıtlarında hasar geçmişi olarak gözükecektir. Araç Değer Kaybı ise bu kayıtlara herkes tarafından ulaşılabilir olmasından kaynaklı manevi bir değer kaybını ortaya çıkarmaktadır.

Kaza sonrasında aracın orjinalliğini yitirmiş olmasından kaynaklanan zarar şekilde de tanımlayabiliriz. Başka bir anlatım ile, aracınızın kazadan önceki hasarsız piyasa ederi ile kazadan sonra tamirat görmüş değeri arasındaki fark olarak da ifade edilebilir.

Araç değer kaybı neticesinden tamir görmüş aracınızı, tıpkı marka, tıpkı model, aynı kilometrede fakat daha öncelikle hasar görmemiş emsal araçlara göre daha hesaplı bir bedel ile satacağınız aşikardır.

Araçta değer kaybı manevi bir zarardır.

Trafik kazası ile aracınızdaki meydana gelen hasar, yetkili servis tarafından ve orjinal parça ile değişim yapılarak giderilmiş olsa dahi, araçta değer kaybı zararı ortaya çıkmaktadır. Sebebiyse herkes araç alırken geçmişte kaza kaydı olmayan aracı satın almayı tercih eder, bu da geçmişte kazaya karışmış olan aracınızın piyasadaki değerini düşürür. Araçta değer kaybı bu şekilde ortaya çıkar

Bir trafik kazası sonrası, kusursuz olmanız yahut kusurun tamamı size ait olmadığı durumda, aracınızı satarken daha düşük bir bedelle satmak zorunda kalarak araç değer kaybı zararına katlanmak zorunda değilsiniz.

Her yıl yaşanan binlerce trafik kazasında oluşan değer kaybı bedelleri, araç malikleri üzerinde kalmaktadır. Ama bu zararınızı belirgin koşullara bağlı olarak kazaya karışan ve kusurlu olan karşı yanın sigorta şirketinden tazmin edebilirsiniz. Yargıtay’ın istikrarlı olarak yıllardır verdiği kararlara göre, araç değer kaybı zararı, trafik sigortası poliçesi kapsamında ödenmesi gereken bir zarardır.

Sigorta şirketleri araç değer kayıplarını ödemeyi tercih etmiyor

Sigorta şirketleri de ne yazık ki, bir çok emsal Yargıtay içtihadına ve sigorta şartnamelerine rağmen, araç değer kaybı bedelini ödemeyi reddetmekte ve ya gerçek ziyan yerine çok düşük bedeller ödemeyi önermektedirler. Hukukçu desteği ile, araç değer kaybı zararınızı hiç uğraşmadan yasal süreç sonunda sigorta şirketlerinden alabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı talep ve tahsil edilebilir bir haktır.

 • Park Halindeki Araca Çarpılmasında Değer Kaybı

  Park halinde bulunan aracınıza başka bir aracın çarpması halinde de araç değer kaybınızı alabilirsiniz. Zira bu durum dahi çarpan araç bakımından bir trafik kazası durumu olup çarpan aracın zorunlu trafik sigortasının bu zararı karşılama sorumluluğu bulunmaktadır.

Sorularınız Varsa Cevaplayalım
 • K
  Kemal14.02.2018

  Merhaba avukat bey, bir konuda fikrinizi almak istiyorum,bir ay önce aracımla seyir halindeyken yoldan çıkarak tarlaya girdim aracım kaskolu ,aracında 9.000 TL gibi bir hasar kaydı çıkarmışlar,aracım henüz 1 yasinda benim sormak istediğim aracımın değer kaybını kasko karşılar mı.kasko firmasını aradım onlar bireysel kazada değer kaybı odenmeyecegini söylediler.bu konu hakkında ne yapabilirim

  Araç Değer Kaybı

  Kemal bey geçmiş olsun, Kasko firmaları tarafından verilen poliçelerde değer kaybı sigorta kapsamı içinde değildir. Bu nedenle tek taraflı olarak yaptığınız kaza dolayısıyla değer kaybı almanız mümkün değildir.

Soru Sor
ARAÇ DEĞER KAYBI
Adres Cihan Sokak 29/8 Sıhhiye Çankaya Ankara Telefon 0312 231 4400 Mobil 0555 736 8888 Faks 0312 231 4411 Mail infoarac-deger-kaybi.com
Araç Değer KaybıAraç Değer KaybıAv. İlker Türkgüler
0312 231 44000555 736 8888