Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Araç Değer Kaybını Kim Öder

Araç Değer Kaybını Kim Öder
Araç Değer Kaybını Kim Öder

Trafik kazası sonrasında oluşan aracınızda meydana gelen hasar bu hasara sebep olan aracın sürücü ve aracın sahibi tarafından karşılanır. Eğer bu kişilerin kullandıkları aracın zorunlu trafik sigortası var ise bu sigorta firması poliçe limiti dahilinde hasarı bu kişilerin yerine geçerek öder. Aracın hasarını sigorta firması ödediğine göre hasar dışındaki Araç Değer Kaybını Kim Öder sorusu da aklınıza gelecektir.

Araç değer kaybı nedir sorusuna daha önceki bir yazımızda cevap vermiştik. Araç değer kaybı trafik kazası dolayısıyla oluşan hasarın aracın değerinde yarattığı itibari değer kaybıdır. Bu değer kaybı da diğer zarar kalemleri gibi talep edilebilir bir zarardır. Bu nedenle araç değer kaybı da talep edilebilir.
Araç Değer Kaybını kim öder sorusunun cevabına gelince; Araçtaki hasarı nasıl ki hasara neden olan sürücü veya araç sahibi ödüyor ise değer kaybından da bu kişiler sorumlu olacaktır. Eğer bu kişilerin kullandıkları veya sahibi oldukları araç zorunlu trafik sigortasına sahip ise sigorta firması poliçe limitleri dahilinde ödemekle yükümlü olacaktır.

Araç Değer Kaybını Kim Öder sorusunun en net cevabı hasara sebep olan aracın sigortasını yapan firmadır diyebiliriz. Peki sigorta firmasına doğrudan başvurabilir miyiz? Ne yazık ki hayır. Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde araç değer kaybı sigorta firmasından yazı ile talep edilmeli akabinde yasal süresi içinde ödeme yapılmaz ise dava açılması yoluna gidilmelidir.

Talep edilecek araç değer kaybı miktarı nedir ve nasıl tespit edilir.

Talep edilecek Araç Değer Kaybı miktarı lisanslı sigorta eksperleri tarafından yapılacak olan inceleme sonunda ortaya çıkar. Bu eksper raporundaki değerlendirmeler araç değer kaybını kimin ödeyeceği cevabını vermez. Sigorta firmalarının poliçe limitleri her yıl yasa ile düzenlenir. Bu düzenlemeye göre örneğin sigorta limiti 30 bin lira ise bu limitin 20 bin lirası ile hasar bedeli için ödenmiş ise sigorta firmasının araç değer kaybı için sorumluluğu 10 liraya kadar olacaktır. Bu nedenle zararın miktarı ile değer kaybının miktarının toplamı 30 bin lirayı geçmeyecektir.

Sonuç olarak; araç değer kaybını zarara sebep olan sürücü, araç sahibi, bunları sigorta eden sigorta firması (poliçesi limiti dahilinde) zarara uğrayan kişiye ödemekle yükümlüdür.

Araç Değer Kaybını Kim Öder hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşın.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

Top