1. İLETİŞİM
 2. SIK SORULANLAR
Araç Değer KaybıARAÇ DEĞER KAYBI
 1. İLETİŞİM
 2. 0312 231 44 00
Araç Değer KaybıAraç Değer Kaybı
arac-deger-kaybi-hesaplama

Bisiklet Çarpması ve Değer Kaybı

Bisiklet Çarpması ve Değer Kaybı

Bisiklet Değer Kaybına Neden Olur Mu?

Araç değer kaybı aracınıza zarar veren kişinin ödemekle yükümlü olduğu tamirat giderleri gibi ödenmesi gereken bir tazminat türü olduğunu daha önceki yazılarımızda ifade etmiştik.

Bisiklet ile trafikte seyahat eden bir kişinin aracınıza çarpması halinde bisikletin bir sigortasının olmayacağı aşikardır.

Böyle bir durumda bisiklet sürücüsünün aracınızda oluşan zararı karşılamak zorunda olduğu kuşkusuzdur. Aracınızda oluşan değer kaybı da tamirat giderleri bir tazmirat türü olup bisiklet sahibinden talep edilebilir ve tahsili için hukuki yollara başvurulabilir.  

 • Karşı tarafın zorunlu trafik sigortası yoksa?

  Araç değer kaybı aslında kazada kusurlu tarafın ödemesi gereken bir tazminat türüdür. Bu tazminatın ödeme yükümlüsü araç sürücüsü ve sahibi olduğu halde aracın sigortalı olması dolayısıyla bu süreçte karşı tarafın aracını sigorta eden firmaya başvurulmaktadır. Eğer aracın sigortası yok ise bu durumda araç sürücüsü ve araç sahibi aracınızda meydana gelen değer kaybından sorumlu olacaklardır. Yalnız bu durumda sigorta tahkim komisyonuna değil T.C. Mahkemelerine başvurarak alacağın tahsili için dava açılması gerekmektedir.

 • Araç Değer Kaybı Nasıl Karşılanır
  Araç Değer Kaybı Nasıl Karşılanır

  Araç Değer Kaybı Nasıl Karşılanır ? Araç değer kaybı da trafik kazası sırasında oluşan maddi zarar kalemi gibi bir zarar kalemidir. Bu zarar kalemi aracın tamiratı dolayısıyla oluşan piyasa rayiçlerindeki düşüş olarak karşımıza çıkar.

  Araç değer kaybı da hasar bedeli gibi zararı karşılayan zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanır.

  Nasıl ki hasarlanan aracınızın hasar bedelini karşı tarafın zorunlu trafik sigortası ödüyor ise değer kaybını da aynı zorunlu trafik sigortası ödemekle yükümlüdür. Ne varki zorunlu trafik sigortasının teminat limiti içinde olsun. Eğer aracın hasar onarım gideri sigorta şirketinin ödeme limitini doldurdu ise bu durumda zorunlu trafik sigortasının değer kaybını ödemesi mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda değer kaybına neden olan kazada kusurlu araç sahibi ve araç sürücüsünün de bu değer kaybını karşılaması mecburiyetleri vardır. Bu konuda değer kaybınan alınabilmesi için dava açılması bir zorunluluk haline gelebilir.

  Araç Değer Kaybı Nasıl Karşılanır sorunuza daha ayrıntılı cevaplar için bize ulaşın.
Sorularınız Varsa Cevaplayalım
Soru Sor
ARAÇ DEĞER KAYBI
Adres Cihan Sokak 29/8 Sıhhiye Çankaya Ankara Telefon 0312 231 4400 Mobil 0555 736 8888 Faks 0312 231 4411 Mail infoarac-deger-kaybi.com
Araç Değer KaybıAraç Değer KaybıAv. İlker Türkgüler
0312 231 44000555 736 8888
DMCA.com Protection StatusArac Deger Kaybi