Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır?

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır
Araç değer kaybı nasıl hesaplanır

Araç değer kaybı Trafik kazaları konusunda uzman ve bakanlık tarafından eksper lisansı verilmiş eksperler tarafından hesaplanır. Araç değer kaybının hesaplanmasında yasayla belirlenmiş yöntem uygulanır.

Hesaplama 14 mayıs 2015 günü 29355 nolu Resim Gazetede yayınlanan ve 01 Haziran 2015 tarihi sonrası yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Genel Şartları gereği Araç Değer kaybı esaslarına ilişkin yönetmelik hükümlerine göre inceleme yapılır.

Peki Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybının hesaplanmasında

  • Aracın yaşı,
  • Kilometresi ve
  • Kaza geçmişi gibi farklı faktörler ve katsayılar dikkate alınır.

Bu nedenle kaza yapan aracın dışarıdan mevcut durumuna bakılarak öylesine bir inceleme ile değer kaybı hesabı yapılamaz.

Araç değer kaybının ayrıntılı şekilde hesaplanabilmesi gerekir ve bu hesaplamayı konusunda uzman eksperler yönetmelik hükümlerini dikkate alarak yapabilirler.

Oto tamir atölyelerinde, sanayide, servislerde araç tamiratı ile uğraşan ustaların ifadeleri genel piyasa koşullarını yansıtabilir. Ancak bu beyanlar yasal dayanaktan yoksun bilgilerdir.

Sigorta şirketlerine araç değer kaybı taleplerinin yöneltilebilmesi için başvuru ekinde somut dayanakları olan ve yasaya yönetmeliğe uygun ekspertiz raporlarının bulunması bir mecburiyettir.

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır sorusuna umarız cevap verebilmişizdir.

[Toplam:3    Ortalama:4/5]

2 thoughts on “Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

  1. Merhaba benim aracımda değer kaybı olup olmadığını tespit ettirmek istiyorum. Bana göre aracımda değer kaybı var ama aracım 8 yaşında değer kaybı çıkar mı?

    1. Hüseyin bey merhaba, araç değer kaybı çıkması için aracınızın 10 yaşını geçmemiş olması gerekir. Ancak özel durumlarda araç değer kaybının sadece yaşa bağlı değildir. Daha detaylı bilgi için lütfen 0 312 231 44 00 numaralı telefondan bilgi alınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
WhatsApp Whatsapp Soru Sor