1. İLETİŞİM
 2. SIK SORULANLAR
Araç Değer KaybıARAÇ DEĞER KAYBI
 1. İLETİŞİM
 2. 0312 231 44 00
Araç Değer KaybıAraç Değer Kaybı
arac-deger-kaybi-hesaplama

Değer Kaybı Tazminatı

Değer Kaybı Tazminatı

Değer Kaybı Tazminatı

Değer Kaybı Tazminatı da diğer tazminat türleri gibi hukuken alınması mümkün olan bir tazminat türüdür.

Buna değer kaybı hakkı da diyebilir.

Bu tazminat daha önce alınamıyordu. Yargıtay'ın aşağıdaki kararı sonrasında talep ve tahsil edilebilir hale gelmiştir.

Yargıtay 17. Hukuk Dairesinin 2009/9892 E 2010/3124 K sayılı kararında da ifade edilmiştir. Bu kararda “… araçta meydana gelen değer kaybı gerçek zarar kalemleri arasında bulunmaktadır. Bu durumda mahkemece, davacı aracındaki değer kaybından davalı sigorta şirketinin de limiti dahilinde sorumlu olacağı gözetilerek….” demektedir.

Araç Değer Kaybı Tazminatı'nın bu karar ile daha net bir ifade bulmuş olduğunu görüyoruz. Değer kaybı tazminatı almak isteyen mağdurlar bu kararı dayanak gösterebilirler. Bu sayede sigorta şirketlerinden, sigorta tahkim komisyonundan ve yargıdan değer kaybı tazminatı alacağının alınması için lehlerine karar alabilirler. Bir bir hukuk bürosu olarak Araç Değer Kaybı hakkını ve tazminatınızı almanızda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Değer kaybı  daha önce sigorta şirketleri tarafından ödenmemekteydi. Bu karar sonrasında sigorta şirketleri hala ödeme yapmaktan kaçınmayı ya da gerçek zararı değil kısmi ödemeler yapmayı tercih etmektedir.

Zararı giderilmeyen ya da eksik şekilde giderilmiş olan kişilerin Değer Kaybı Tazminatı alacaklarını almaları için hukukçulara ulaşmaları tavsiye edilir. 

 • Karşı tarafın zorunlu trafik sigortası yoksa?

  Araç değer kaybı aslında kazada kusurlu tarafın ödemesi gereken bir tazminat türüdür. Bu tazminatın ödeme yükümlüsü araç sürücüsü ve sahibi olduğu halde aracın sigortalı olması dolayısıyla bu süreçte karşı tarafın aracını sigorta eden firmaya başvurulmaktadır. Eğer aracın sigortası yok ise bu durumda araç sürücüsü ve araç sahibi aracınızda meydana gelen değer kaybından sorumlu olacaklardır. Yalnız bu durumda sigorta tahkim komisyonuna değil T.C. Mahkemelerine başvurarak alacağın tahsili için dava açılması gerekmektedir.

 • Park Halindeki Araca Çarpılmasında Değer Kaybı

  Park halinde bulunan aracınıza başka bir aracın çarpması halinde de araç değer kaybınızı alabilirsiniz. Zira bu durum dahi çarpan araç bakımından bir trafik kazası durumu olup çarpan aracın zorunlu trafik sigortasının bu zararı karşılama sorumluluğu bulunmaktadır.

 • Araç Değer Kaybı Nasıl Karşılanır
  Araç Değer Kaybı Nasıl Karşılanır

  Araç Değer Kaybı Nasıl Karşılanır ? Araç değer kaybı da trafik kazası sırasında oluşan maddi zarar kalemi gibi bir zarar kalemidir. Bu zarar kalemi aracın tamiratı dolayısıyla oluşan piyasa rayiçlerindeki düşüş olarak karşımıza çıkar.

  Araç değer kaybı da hasar bedeli gibi zararı karşılayan zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanır.

  Nasıl ki hasarlanan aracınızın hasar bedelini karşı tarafın zorunlu trafik sigortası ödüyor ise değer kaybını da aynı zorunlu trafik sigortası ödemekle yükümlüdür. Ne varki zorunlu trafik sigortasının teminat limiti içinde olsun. Eğer aracın hasar onarım gideri sigorta şirketinin ödeme limitini doldurdu ise bu durumda zorunlu trafik sigortasının değer kaybını ödemesi mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda değer kaybına neden olan kazada kusurlu araç sahibi ve araç sürücüsünün de bu değer kaybını karşılaması mecburiyetleri vardır. Bu konuda değer kaybınan alınabilmesi için dava açılması bir zorunluluk haline gelebilir.

  Araç Değer Kaybı Nasıl Karşılanır sorunuza daha ayrıntılı cevaplar için bize ulaşın.
 • Hasarın Sigortaya İhbar Süresi Nedir?
  Sigortaya ihbar süresi en sık sorulardan sorulardan biri;

  Sigorta yaptırmış olmak oluşan bir hasar karşısında sigortanın kendiliğinden hasarı ödemesi anlamına gelmemektedir. Hasar oluştuğunda sigortaya ihbar süresi çok önemli bir konudur. Hasarın meydana gelmesinden sonra hasarın tazmin edilebilmesi için hasarın oluştuğunun sigortaya ihbar edilmesi gerekli, bu durumu sigorta sahipleri bilse bile hasarın sigortaya ihbar süresinin olup olmadığı konusunda kafa karışıklığı yaşanabiliyor.

  Trafik kazası sonrasında ister kaza yaptığınız araç sahibi ile anlaşarak isterseniz polis memurunun marifetiyle hazırlanacak kaza tespit tutanağını sizden beklenen diğer evraklarla en hızlı şekilde sigorta şirketi ya da ilgili acentenize başvurmalısınız.

  Hasar oluştuktan sonra hasarın sigortaya ihbar edilmesinde tabiki bir süre vardır.

  ''Rizikonun gerçekleştiği tarihten itibaren en geç  5 işgünü içinde hasarın sigorta şirketine bildirilmesi'' şarttır.

  Belirtilen zaman aralığında oluşan hasarın sigortaya ihbar etmeyen ve toplu ihbarda bulunarak tazminat  talep eden sigortalılar haksız olarak değerlendirilebileceği için hasarın karşılığını alamayabilirler. Siz de bu olumsuzluklar ile karşılaşmamak için 5 iş günü içinde sigortaya hasar ihbarında bulunmaya özen göstermeli ve işlemleri bir an önce yapmalısınız.

  Unutmayın Sigortaya ihbar süresi 5 gündür.

   

Sorularınız Varsa Cevaplayalım
 • S
  Selçuk Aksu07.02.2018

  Samsunda ikamet etmekteyim, gece arabamla giderken yolun içimde çöp konteynırını görmedim ve çarptım. Araçta 15.000 liraya yakın hasar oluştu. Sigorta şirketi bu hasarı karşılaması durumunda, değer kaybını da karşılaması gerekirmi. Araba 2016 model ve henüz 25000 km.de

  Araç Değer Kaybı

  Selçük bey merhaba, Aracınızın onarımını eğer sizin kasko şirketiniz tarafından yapılacak ise kasko poliçenizde değer kaybı teminatı yoksa değer kaybını sigorta şirketinden alamazsınız. Kasko poliçelerinde genel olarak değer kaybı teminatı yoktur.

Soru Sor
ARAÇ DEĞER KAYBI
Adres Cihan Sokak 29/8 Sıhhiye Çankaya Ankara Telefon 0312 231 4400 Mobil 0555 736 8888 Faks 0312 231 4411 Mail infoarac-deger-kaybi.com
Araç Değer KaybıAraç Değer KaybıAv. İlker Türkgüler
0312 231 44000555 736 8888