Değer Kaybı

Değer Kaybı

Değer Kaybı
Değer Kaybı

Trafik kazası günümüzde istenmeyen ancak oldukça sık başımıza gelen bir sorun. Başımıza geldiğinde öncelikle canımıza bir şey gelmemesi en büyük dileğimiz tabii ki . Ancak canımızı sağlama aldıktan sonra malımız akla düşüyor.   Ne demiş atalarımız; ‘Mal canın yongasıdır.’ Trafik kazası sonrasında sigorta firmaları aracımızı yaptırsa da başka bazı kayıplar meydana gelmektedir. Bu yazıda kısaca bu konudan bahsedeceğim. Değer Kaybı…

Trafik kazası sonrasında araçlar onarım görür. Bu onarım görmüş araçların piyasa rayiçlerinde belirgin bir düşüş yaşanır.  Değer kaybı bu psikolojik düşüşün başka bir ifadesidir. Değer kaybı da diğer maddi tazminat kalemleri gibi talep edilebilir ve alınabilir bir tazminat türüdür. Buna araç değer kaybı hakkı da diyebiliriz. 

Değer Kaybı almak istediğinizde %100 kusursuz olmanız gerekmez.

Değer Kaybı talebinde bulunmak için illa ki %100 kusursuz olmanız gerekmez. Kaza sırasında kısmen kusurlu kısmen kusursuz da olsanız. Kusur durumunuza göre değer kaybınızı tahsil edebilirsiniz. Buradaki ölçüt ne kadar kusursuz olduğunuzdur. Örneğin %25 kusurlu iseniz ve aracınızda 10.000,00 TL lik bir değer kaybı oluşmuş ise bu durumda tahsil edebileceğiniz değer kaybı 7.500,00 TL olacaktır. %50 kusurlu olmanız halinde ise tahsil edebileceğiniz değer kaybı 5.000,00 TL olacaktır.

Değer kaybının tespitinde bakanlığın yayınladığı yönetmelikteki formül esas alınmaktadır. Bu formüle göre yapılan hesaplama sonrasında ortaya çıkan değer kaybı zararınızı karşılamıyor ise bu durumda değer kaybı tahsili için sigorta şirketine ve tahkim komisyonuna başvurmak yerine mahkeme yoluna başvurmak gerekebilir.

Değer Kaybı taleplerinizin karşılanması için bize ulaşın.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

Top