1. İLETİŞİM
 2. SIK SORULANLAR
Araç Değer KaybıARAÇ DEĞER KAYBI
 1. İLETİŞİM
 2. 0312 231 44 00
Araç Değer KaybıAraç Değer Kaybı
arac-deger-kaybi-hesaplama

Değer Kaybı

Değer Kaybı

Değer Kaybı

Trafik kazası günümüzde istenmeyen ancak oldukça sık başımıza gelen bir sorun. Başımıza geldiğinde öncelikle canımıza bir şey gelmemesi en büyük dileğimiz tabii ki . Ancak canımızı sağlama aldıktan sonra malımız akla düşüyor.   Ne demiş atalarımız; 'Mal canın yongasıdır.' Trafik kazası sonrasında sigorta firmaları aracımızı yaptırsa da başka bazı kayıplar meydana gelmektedir. Bu yazıda kısaca bu konudan bahsedeceğim. Değer Kaybı...

Trafik kazası sonrasında araçlar onarım görür. Bu onarım görmüş araçların piyasa rayiçlerinde belirgin bir düşüş yaşanır.  Değer kaybı bu psikolojik düşüşün başka bir ifadesidir. Değer kaybı da diğer maddi tazminat kalemleri gibi talep edilebilir ve alınabilir bir tazminat türüdür. Buna araç değer kaybı hakkı da diyebiliriz. 

Değer Kaybı almak istediğinizde %100 kusursuz olmanız gerekmez.

Değer Kaybı talebinde bulunmak için illa ki %100 kusursuz olmanız gerekmez. Kaza sırasında kısmen kusurlu kısmen kusursuz da olsanız. Kusur durumunuza göre değer kaybınızı tahsil edebilirsiniz. Buradaki ölçüt ne kadar kusursuz olduğunuzdur. Örneğin %25 kusurlu iseniz ve aracınızda 10.000,00 TL lik bir değer kaybı oluşmuş ise bu durumda tahsil edebileceğiniz değer kaybı 7.500,00 TL olacaktır. %50 kusurlu olmanız halinde ise tahsil edebileceğiniz değer kaybı 5.000,00 TL olacaktır.

Değer kaybının tespitinde bakanlığın yayınladığı yönetmelikteki formül esas alınmaktadır. Bu formüle göre yapılan hesaplama sonrasında ortaya çıkan değer kaybı zararınızı karşılamıyor ise bu durumda değer kaybı tahsili için sigorta şirketine ve tahkim komisyonuna başvurmak yerine mahkeme yoluna başvurmak gerekebilir.

Değer Kaybı zararınızı talep edin.

 • Karşı tarafın zorunlu trafik sigortası yoksa?

  Araç değer kaybı aslında kazada kusurlu tarafın ödemesi gereken bir tazminat türüdür. Bu tazminatın ödeme yükümlüsü araç sürücüsü ve sahibi olduğu halde aracın sigortalı olması dolayısıyla bu süreçte karşı tarafın aracını sigorta eden firmaya başvurulmaktadır. Eğer aracın sigortası yok ise bu durumda araç sürücüsü ve araç sahibi aracınızda meydana gelen değer kaybından sorumlu olacaklardır. Yalnız bu durumda sigorta tahkim komisyonuna değil T.C. Mahkemelerine başvurarak alacağın tahsili için dava açılması gerekmektedir.

 • Değer Kaybı Zamanaşımı Süresi
  Araç Değer Kaybı talep etmek için zamanaşımı süresi 2 yıldır.

  Bu iki yıllık süre kazanın meydana gelmesinden itibaren başlar ve bu 2 yıllık süre içinde sigorta şirketine başvurmakla kesilir. Sigorta firmalarına ya da zarara sebebiyet veren kişilerin bu tazminatı ödemek için sorumlulukları sürekli olmasına rağmen zaman aşımı itirazında bulunmaları halinde bu alacağın onlardan tahsili mümkün olmaz. Bu nedenle Araç Değer Kaybı alacağınızın zamanaşımına uğramasına fırsat vermeden en kısa zamanda zararınızın giderilmesini talep etmelisiniz.

 • Hasarın Sigortaya İhbar Süresi Nedir?
  Sigortaya ihbar süresi en sık sorulardan sorulardan biri;

  Sigorta yaptırmış olmak oluşan bir hasar karşısında sigortanın kendiliğinden hasarı ödemesi anlamına gelmemektedir. Hasar oluştuğunda sigortaya ihbar süresi çok önemli bir konudur. Hasarın meydana gelmesinden sonra hasarın tazmin edilebilmesi için hasarın oluştuğunun sigortaya ihbar edilmesi gerekli, bu durumu sigorta sahipleri bilse bile hasarın sigortaya ihbar süresinin olup olmadığı konusunda kafa karışıklığı yaşanabiliyor.

  Trafik kazası sonrasında ister kaza yaptığınız araç sahibi ile anlaşarak isterseniz polis memurunun marifetiyle hazırlanacak kaza tespit tutanağını sizden beklenen diğer evraklarla en hızlı şekilde sigorta şirketi ya da ilgili acentenize başvurmalısınız.

  Hasar oluştuktan sonra hasarın sigortaya ihbar edilmesinde tabiki bir süre vardır.

  ''Rizikonun gerçekleştiği tarihten itibaren en geç  5 işgünü içinde hasarın sigorta şirketine bildirilmesi'' şarttır.

  Belirtilen zaman aralığında oluşan hasarın sigortaya ihbar etmeyen ve toplu ihbarda bulunarak tazminat  talep eden sigortalılar haksız olarak değerlendirilebileceği için hasarın karşılığını alamayabilirler. Siz de bu olumsuzluklar ile karşılaşmamak için 5 iş günü içinde sigortaya hasar ihbarında bulunmaya özen göstermeli ve işlemleri bir an önce yapmalısınız.

  Unutmayın Sigortaya ihbar süresi 5 gündür.

   

 • Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?
  Araç değer kaybı nasıl hesaplanır?

  Araç değer kaybı Trafik kazaları konusunda uzman ve bakanlık tarafından eksper lisansı verilmiş eksperler tarafından hesaplanır. Araç değer kaybının hesaplanmasında yasayla belirlenmiş yöntem uygulanır.

  Hesaplama 14 mayıs 2015 günü 29355 nolu Resim Gazetede yayınlanan ve 01 Haziran 2015 tarihi sonrası yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Genel Şartları gereği Araç Değer kaybı esaslarına ilişkin yönetmelik hükümlerine göre inceleme yapılır.

  Peki Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

  Araç değer kaybının hesaplanmasında

  • Aracın yaşı,
  • Kilometresi ve
  • Kaza geçmişi gibi farklı faktörler ve katsayılar dikkate alınır.

  Bu nedenle kaza yapan aracın dışarıdan mevcut durumuna bakılarak öylesine bir inceleme ile değer kaybı hesabı yapılamaz.

  Araç değer kaybının ayrıntılı şekilde hesaplanabilmesi gerekir ve bu hesaplamayı konusunda uzman eksperler yönetmelik hükümlerini dikkate alarak yapabilirler.

  Oto tamir atölyelerinde, sanayide, servislerde araç tamiratı ile uğraşan ustaların ifadeleri genel piyasa koşullarını yansıtabilir. Ancak bu beyanlar yasal dayanaktan yoksun bilgilerdir.

  Sigorta şirketlerine araç değer kaybı taleplerinin yöneltilebilmesi için başvuru ekinde somut dayanakları olan ve yasaya yönetmeliğe uygun ekspertiz raporlarının bulunması bir mecburiyettir.

  Araç değer kaybı nasıl hesaplanır sorusuna umarız cevap verebilmişizdir.
Sorularınız Varsa Cevaplayalım
 • V
  Volkan Deringöz16.02.2018

  Aracımla karıştığım kazada bana hiç kusur vermediler. %100 karşı taraf kusurlu. Benim değer kaybımın tamamını karşı taraf mı ödeyecek yoksa sigortası mı ödeyecek. Nasıl paylaşacaklar.

  Araç Değer Kaybı

  Volkan bey geçmiş olsun, aracınızın değer kaybını karşı taraf ödeyecektir. Ancak ödemeyi sigorta şirketi karşı taraf adına yapacaktır. Sigorta şirketi sigorta poliçesindeki limitler dahilinde yapacaktır. Limiti aşan miktarlar ise aracın sürücüsü ve aracın sahibi tarafından ödenecektir.

Soru Sor
ARAÇ DEĞER KAYBI
Adres Cihan Sokak 29/8 Sıhhiye Çankaya Ankara Telefon 0312 231 4400 Mobil 0555 736 8888 Faks 0312 231 4411 Mail infoarac-deger-kaybi.com
Araç Değer KaybıAraç Değer KaybıAv. İlker Türkgüler
0312 231 44000555 736 8888