1. İLETİŞİM
 2. SIK SORULANLAR
Araç Değer KaybıARAÇ DEĞER KAYBI
 1. İLETİŞİM
 2. 0312 231 44 00
Araç Değer KaybıAraç Değer Kaybı
arac-deger-kaybi-hesaplama

Değer Kaybım Ne Kadar?

Değer Kaybım Ne Kadar?

Trafik kazası dolayısıyla aracınızda bir değer kaybı oluştuğunda bunun ne kadar olduğunu bilmek isteyenler olmaktadır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki müvekkillerimizin araç değer kaybının hesaplanması bir uzmanlık işidir ve uzun uğraşlar ile bu hesaplama yapılabilmektedir. Bu nedenle burada ve bu yazı içinde müvekkillerimin araçlarının değer kaybını hesaplayabileceği bir formül verilememektedir. Hesaplamanın yapılması bir uzmanlık işi olduğundan bu konuda bir sigorta eksperinden yardım almak zorundayız.

Sigorta eksperlerine hesap yaptırabilmek için bir kaç koşulun sağlanması gerekmektedir. Bu koşullar sağlanmadan değer kaybı hesabına geçilememektedir. Aşağıda sayılan şartlar sağlanmadığı takdirde değer kaybı hesaplanamamaktadır.

Değer Kaybı Şartlarının Oluşup Oluşmadığına Bakalım;

 • Kazanın üzerinden 2 yıl geçti mi? Eğer cevabınız hayır ise ikinci soruya geçelim.
 • Aracınız 10 yaşından genç mi? Eğer cevabınız evet ise üçüncü soruya geçelim.
 • Aracınız 165.000 km yi aşmamış durumda mı? Eğer bu soruya da cevabınız evet ise aşağıdaki soruya geçelim.
 • Aracınızda hasar alan parça daha önce tamir görmüş mü? Eğer cevabınız hayır ise aracınızda değer kaybı oluşmuştur diyebiliriz.

İşte yukarıdaki koşulları taşıyan müvekkillerimizin kaza tarihi ile değer kaybının tespiti için öncelikle bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir sigorta eksperinden araç değer kaybını tespit ettiririz. Bu ekspertiz raporu bizim nasıl hareket edeceğimizi ve ne miktarda bir talepte bulunmamız gerektiğini ortaya koyar. Böylece müvekkillerimizin taleplerinin haklı limitini profesyonel bir elle tespit ettirmiş oluruz.

 • Araç değer kaybı ödemesinde eksper ücreti de ödenir mi?
  Araç değer kaybı ödemesinde eksper ücreti de ödenir mi?

  Bu soru çoğu araç değer kaybı başvurusu yapan kişinin aklına gelen bir sorudur.

  Çoğu zaman "evet" diye kısaca cevaplamak mümkündür.

  Araç değer kaybınızın tahsili için yaptığınız başvuru öncesinde yaptırdığınız değer kaybı eksper hizmeti dolayısıyla ödemiş olduğunuz ekspertiz ücretini yazılı başvurunuz ile birlikte değer kaybı ile birlikte talep ettiğinizde geri almanız mümkün olabilmektedir.

  Sigorta tahkim kurulu kararlarının bir bölümünde değer kaybı ekspertiz raporlarının tanzimi için harcadığımız paraların tahsilini talep etmemize rağmen bazı hakemlerin eksper ücretinin tamamının ödenmesine bazı hakemlerin kısmen ödenmesine bazılarının ise hiç ödenmemesine dönük kararları mevcut olup bu konuda kesin bir karar birliği bulunmamaktadır.

  Bu konuda karar birliği bulunmadığı için ekspertiz ücretinin alınacağına dair bir ifadede bulunmak doğru olmayacaktır.

  Araç değer kaybı ödemesinde eksper ücreti de ödenir mi?
 • Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?
  Araç değer kaybı nasıl hesaplanır?

  Araç değer kaybı Trafik kazaları konusunda uzman ve bakanlık tarafından eksper lisansı verilmiş eksperler tarafından hesaplanır. Araç değer kaybının hesaplanmasında yasayla belirlenmiş yöntem uygulanır.

  Hesaplama 14 mayıs 2015 günü 29355 nolu Resim Gazetede yayınlanan ve 01 Haziran 2015 tarihi sonrası yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Genel Şartları gereği Araç Değer kaybı esaslarına ilişkin yönetmelik hükümlerine göre inceleme yapılır.

  Peki Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

  Araç değer kaybının hesaplanmasında

  • Aracın yaşı,
  • Kilometresi ve
  • Kaza geçmişi gibi farklı faktörler ve katsayılar dikkate alınır.

  Bu nedenle kaza yapan aracın dışarıdan mevcut durumuna bakılarak öylesine bir inceleme ile değer kaybı hesabı yapılamaz.

  Araç değer kaybının ayrıntılı şekilde hesaplanabilmesi gerekir ve bu hesaplamayı konusunda uzman eksperler yönetmelik hükümlerini dikkate alarak yapabilirler.

  Oto tamir atölyelerinde, sanayide, servislerde araç tamiratı ile uğraşan ustaların ifadeleri genel piyasa koşullarını yansıtabilir. Ancak bu beyanlar yasal dayanaktan yoksun bilgilerdir.

  Sigorta şirketlerine araç değer kaybı taleplerinin yöneltilebilmesi için başvuru ekinde somut dayanakları olan ve yasaya yönetmeliğe uygun ekspertiz raporlarının bulunması bir mecburiyettir.

  Araç değer kaybı nasıl hesaplanır sorusuna umarız cevap verebilmişizdir.
Sorularınız Varsa Cevaplayalım
 • S
  Sezgin01.02.2018

  merhaba, 29355 nolu Genel Şartların ek-1 indeki formulde kafama takılan birkaç soru var; 1. Benim arka sol çamurluk hem değişti hem de boyandı (değişen parça boyasız geldiği için yetkili serviste boyandı) bu durumda hem değişim (ek1-A) hem de boya olarak (ek1-D) mı değer düşüklüğü hesaplanır yoksa saedce değişim (ek1-A) olarak mı? 2. Ön Panel değişimi değer kaybı hesabına dahil mi? teşekkürler.

  Araç Değer Kaybı

  Sezgin bey, Değişen parçalar hem değişim hem de boya dolayısıyla değer kaybına esas alınır. Ön panjur plastik aksam ve vidalı parça olduğu için değer kaybına esas alınmaz. İyi günler dilerim..

Soru Sor
ARAÇ DEĞER KAYBI
Adres Cihan Sokak 29/8 Sıhhiye Çankaya Ankara Telefon 0312 231 4400 Mobil 0555 736 8888 Faks 0312 231 4411 Mail infoarac-deger-kaybi.com
Araç Değer KaybıAraç Değer KaybıAv. İlker Türkgüler
0312 231 44000555 736 8888