Hasarın Sigortaya İhbar Süresi Nedir

Sigortaya ihbar süresi en sık sorulardan sorulardan biri;

Sigortaya ihbar süresi 5 gündür
Sigortaya ihbar süresi 5 gündür

Sigorta yaptırmış olmak oluşan bir hasar karşısında sigortanın kendiliğinden hasarı ödemesi anlamına gelmemektedir. Hasar oluştuğunda sigortaya ihbar süresi çok önemli bir konudur. Hasarın meydana gelmesinden sonra hasarın tazmin edilebilmesi için hasarın oluştuğunun sigortaya ihbar edilmesi gerekli, bu durumu sigorta sahipleri bilse bile hasarın sigortaya ihbar süresinin olup olmadığı konusunda kafa karışıklığı yaşanabiliyor.

Trafik kazası sonrasında ister kaza yaptığınız araç sahibi ile anlaşarak isterseniz polis memurunun marifetiyle hazırlanacak kaza tespit tutanağını sizden beklenen diğer evraklarla en hızlı şekilde sigorta şirketi ya da ilgili acentenize başvurmalısınız.

Hasar oluştuktan sonra hasarın sigortaya ihbar edilmesinde tabiki bir süre vardır.

”Rizikonun gerçekleştiği tarihten itibaren en geç  5 işgünü içinde hasarın sigorta şirketine bildirilmesi” şarttır.

Belirtilen zaman aralığında oluşan hasarın sigortaya ihbar etmeyen ve toplu ihbarda bulunarak tazminat  talep eden sigortalılar haksız olarak değerlendirilebileceği için hasarın karşılığını alamayabilirler. Siz de bu olumsuzluklar ile karşılaşmamak için 5 iş günü içinde sigortaya hasar ihbarında bulunmaya özen göstermeli ve işlemleri bir an önce yapmalısınız.

Unutmayın Sigortaya ihbar süresi 5 gündür.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

Top