1. İLETİŞİM
 2. SIK SORULANLAR
Araç Değer KaybıARAÇ DEĞER KAYBI
 1. İLETİŞİM
 2. 0312 231 44 00
Araç Değer KaybıAraç Değer Kaybı
arac-deger-kaybi-hesaplama

Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası

Meydana gelen bir trafik kazası sonrası oluşabilecek maddi zararlar ve kayıpların telafisi için açılan davalara Tazminat Davası denilir.

Tazminat davaları bedeni kayıplardan kaynaklanacağı gibi mal kayıplarından da kaynaklanabilir. Maddi kayıpların özellikle bedeni kayıp ve can kaybıyla sonuçlanan tiplerinde bedeni kaybı yaşayan kişinin kendisi ya da can kaybı yaşayan kişilerin de gerisinde kalan kişiler tarafından maddi tazminat davası açılabilir.

Maddi tazminat davalarından ilki organ kaybı ya da iş gücü kaybı olarak ortaya çıkan kısmını kaybı yaşayan kişi söz konusu zarara sebebiyet veren kişiye karşı açabilir. Bu tip tazminat davalarında esas olan şey maddi kaybın ekonomik karşılığının tespit edilmesidir. Ekonomik karşılık yargılama sırasında atanan bilirkişiler tarafından hesaplanır. Hesaplanan bu ekonomik karşılıklar mahkemeler tarafından karara bağlanarak kayba uğrayan kişiye ödenir. 

Trafik kazası sonrası maddi tazminat davası bazı durumlarda da ölen kişilerin yakınları tarafından ikame edilebilir. Bu tip tazminat taleplerine destekten yoksun kalma tazminatı olarak isim verilir. Bu davalarda ölen kişinin yakınları ölenin maddi desteğinden yoksun kaldıkları için bu desteğin sağlanması için sigorta firmalarına ve zarara sebep olan kişiler başvurabilirler.

Bu durumda da destekten yoksun kalan kişilerin yoksun kaldıkları desteğin ekonomik miktarı mahkemeler tarafında atanan bilirkişiler tarafından hesaplanır. Hesaplanan bu ekonomik destek miktarı mahkemeler tarafından karara bağlanarak kayba uğrayan kişi veya kişilere ödenir.

 

Eğer bir Trafik Kazası Sonrası Tazminat Davası hakkınızın olduğunu düşünüyor iseniz ya da olup olmadığını bilmiyorsanız daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Sorularınız Varsa Cevaplayalım
 • G
  Gülizar26.12.2017

  Merhaba trafik kazasında 2.5 yaşındaki oğlum ağır yaralandı iç kanama iç organlarda yırtılma kafatasında kırık ve yünden kafasına doğru yaklaşık 20 cm lik ve 5 cm'lik iki tarafta dikiş izleri var kazadan kalan dava açtık karşı taraf en fazla ne kadar ceza alır ve tazminat davası için heyet raporu alınacak avukat paranın bir kısmını alabilmek için heyet raporunu alın bi kısmını alalım dedi fakat bn parayı toplu olarak almak istiyorum oğlumun geleceği için ona imkan sağlamayı düşündüğümden nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olursanız sevinirim

  Araç Değer Kaybı

  Gülizar hanım geçmiş olsun, Sorduğunuz soruların tamamının cevabını şu an işlerinizi takip eden avukattan alabilirsiniz. Mesleki etik kurallar gereği bu konularda cevap vermem uygun olmaz. Av. İlker TÜRKGÜLER

Soru Sor
ARAÇ DEĞER KAYBI
Adres Cihan Sokak 29/8 Sıhhiye Çankaya Ankara Telefon 0312 231 4400 Mobil 0555 736 8888 Faks 0312 231 4411 Mail infoarac-deger-kaybi.com
Araç Değer KaybıAraç Değer KaybıAv. İlker Türkgüler
0312 231 44000555 736 8888